Karolina Vidović Krišto: HHO je još 2012. jasno dao do znanja da je izbor Gorana Radmana za Glavnog ravnatelja HRT-a negacija demokracije, što se pokazalo istinitim!
“Radmane, kršite temeljna ljudska prava 3000 zaposlenika, to je sramota!”
Otkazi trima novinarkama HRT-a Karolini Vidović Krišto, Hloverki Novak Srzić i Elizabeti Gojan bili su tema hitno sazvane sjednice saborskog Odbora za informiranje. U sklopu burne rasprave na kojoj su se o vrućoj temi na Prisavlju očitovali i vlast i oporba, posebno je upečatljiv bio govor Karoline Vidović Krišto, novinarke koja je na HRT-u dobila otkaz, službeno zbog neovlaštenog javnog istupanja, a neslužbeno jer je uvrijedila i glavnog ravnatelja Gorana Radmana.
Vidović Krišto napomenula je kako na sjednici Odbora ne govori u ime HRT-a, nego u ime Hrvatskoga helsinškog odbora, koji je u siječnju i stao uz nju kad se, zbog izgovorene riječi, našla na cesti. ”Vi kao saborski zastupnici trebate voditi računa što se govori i radi na HRTu. Traže se argumenti. Ovdje se treba istaknuti kršenje temeljnih ljudskih prava. Stanje u hrvatskim medijima ne može biti bolje niti dobro, dok javna medijska institucija kao što je HRT sama u sebi krši temeljna ljudska prava svih zaposlenika HRTa, to je vrlo važna stavka o kojoj vi zastupnici morate razgovarati. Javna televizija mora biti stup demokracije, a ne da u sebi krši temeljna ljudska prava”, upozorila je otpuštena novinarka. ”Govorite o slobodi govori i mišljenja. Znate li da Etički kodeks HRTa brani da u privatno vrijeme zaposlenici HRTa govore o svojoj seksualnoj orijentaciji, odnosno ne smiju reći ako su homoseksualci. Da je na snazi Etički kodeks koji zaposlenicima brani bilo kakvu pripadnost, pravo na javno izražavanje. Zaposlenik HRTa ne smije reći ni da skuplja gljive! Mi iz HHOa smo, onog trenutka kad je glavni ravnatelj izabran, dali mišljenje na izbor, HHO je jasno dao do znanja da je izbor Radmana negacija demokracije, što se pokazalo kasnije u svim postupcima”, naglasila je Vidović Krišto.
”To je sramota. Ne možemo danas govoriti o demokratskom društvu o Hrvatskoj kao demokratskoj državi, u kojoj se na javnoj televiziji, koja bi trebala biti stup demokracije, brani izražavanje vjerske pripadnosti. To je sramota. Ali to je danas na djelu, protiv toga se treba boriti. Ako je zaposlenicima zabranjeno i izražavanje vjerske pripadnosti, ako glavni ravnatelj to brani i donosi takva pravila, onda ga treba lišiti i osloboditi funkcije”, rekla je VidovićKrišto. Navela je i kako je Sindikat tražio od Radmana da se iz Etičkog kodeksa izbace zabrane, a da je glavni ravnatelj odgovorio da su ”navedena ograničenja ustanovljena općim pravilima o radu i ponašanju u Etičkom kodeksu legitimna i da ne predstavljaju kršenje političkih sloboda i prava građana zajamčenih Ustavom RH”.
”Ne znam koji Ustav je čitao. Zaposlenici ne smiju svoju vjersku pripadnost isticati, ni na društvenim mrežama, ni u novinama. Osoba koja to brani, donosi takve propise na funkciji glavnog ravnatelja javnog medija je promašila mjesto. Svi smo pozvani na takve stvari ukazivati. Dok javni medij ne funkcionira na način da brani temeljna ljudska prava, nemamo što govoriti o slobodi medija u Hrvatskoj”, zaključila je VidovićKrišto. Radmana smo upitali za komentar kritika na njegov račun, no rekao je da ne može o tome govoriti. U skladu s Etičkim kodeksom.
Autor: Marja Čolak
direktno.hr
http://direktno.hr/en/2014/direkt/13343/Radmane-kr%C5%A1ite-temeljna-ljudska-prava-3000-zaposlenika-to-je-sramota.htm
23. travnja 2015.