RADIONICA – ODNOS GRAĐANSKOG DRUŠTVA I MEĐUNARODNOG KAZNENOG SUDA I TUŽITELJSTVA

RADIONICA – ODNOS GRAĐANSKOG DRUŠTVA I MEĐUNARODNOG KAZNENOG SUDA I TUŽITELJSTVA

Organzatori: Međunarodna federacija za ljudska prava (International Federation for Human Rights – FIDH) i Koalicija za Međunarodni kazneni sud (Coalition for the International Criminal Court – CICC)

Radionici je prisustvovao g. Don Markušić, član Izvršnog odbora Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava (HHO).

ICC je uveo niz online radionica o uključivanju civilnog društva u rad Međunarodnog kaznenog suda (International Criminal Court – ICC).

Prva radionica organizirana je 11. srpnja 2024.,  u okviru inicijative pod nazivom “Globalna inicijativa protiv nekažnjivosti međunarodnih zločina; Kako pravda funkcionira” od strane FIDH i CICC. Ove su aktivnosti organizirali FIDH i CICC 2018.g. kako bi poboljšali stvarni angažman s ICC-om i smisleno sudjelovanje civilnog društva u njemu 2024.g. Cilj je popuniti postojeće nedostatke u komunikaciji i suradnji koji sprječavaju sud da prepozna ulogu Organizacije civilnog društva (Civil society organization  – CSO) u svom mandatu, zaštititi prostor i sigurnost CSO-a uz izgradnju međusobnog povjerenja za jačanje interakcije. Ključne aktivnosti u ovom okviru uključuju dvije tematske radionice, održane na ASP23, u prosincu 2024., zajedno s objavom izvješća. Time bi u potpunosti iskoristio te mogućnosti u daljnjem jačanju komunikacije, povjerenja i timskog rada uz dužno poštovanje stvarnih prava žrtava i stvaranju mnogo učinkovitijeg sustava prema Rimskom statutu.

Radionica je imala za cilj raspravu o tome kako organizacije civilnog društva doprinose radu ICC-a, uz razmjenu najboljih praksi i prepoznavanje trenutnih izazova u zajedničkom radu i ponudi konkretnih preporuka o tome kako poboljšati suradnju između organizacija civilnog društva i Ureda tužiteljstva (Office of the Prosecutor – OTP). Radionicu su vodile Virginia Amato i Danya Chaikel.

Više sudionika iz cijelog svijeta sudjelovalo je i prije svega, podijelilo svoja iskustva vezana uz grupe, priče i savjete o radu s OTP-om. Razgovaralo se o tome kako se koriste pravila Tužilaštva i EUROJUST-a za vođenje evidencije, kako slati poruke prema članku 15., te kakav je novi pogled Tužilaštva na zajednički rad i otvorenost. Drugi dio radionice održan je uz sudjelovanje predstavnika OTP-a, Cristine Ribeiro i Jonathana Agara, te su raspravljali o tome kako CSO i OTP mogu surađivati ​​u okviru sastanaka kako bi razmijenili ideje i ostali u međusobnom kontaktu. Tužilaštvo je pokazalo da je spremno na “strukturalni dijalog” u okviru sadržaja svoje politike rada za jačanje otvorenosti i pouzdane komunikacije.

Radionica je bila produktivna jer je omogućila civilnom društvu i Tužilaštvu da iskreno komuniciraju. Također, prije početka radionice, svaki sudionik, tako i Don Markušić u ime HHO-a, ispunio je upitnik koji će poslužiti za bolju procjenu trenutnog stanja odnosa između civilnog društva i ICC-a i pomoći pronaći konkretne načine za poboljšanje interakcije. U upitniku su bila pitanja koja su se svodila na doprinos naše organizacije Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), te konkretne primjere naše suradnje s tim tijelom. Također, koje su najbolje prakse u našem angažmanu s ICC-om i Fondom za žrtve (The Trust Fund for Victims – TFV), kao i trenutne izazove s kojima se suočavamo u toj suradnji. Na kraju, ponuđeni su i prijedlozi konkretnih rješenja za prevladavanje tih izazova i poboljšanje suradnje između organizacija civilnog društva i ICC-a te TFV-a.

Radionica je bila otvorena samo za članove CICC-a i FIDH-a čiji je dugoročni član i HHO. Informacije, diskusije, prijedlozi i imena sudionika bit će korišteni isključivo interno od strane CICC-a i FIDH-a za analizu i izradu izvještaja o angažmanu CSO-ICC-a. Izvještaj koji će pripremiti FIDH/CICC bit će podijeljen s hrvatskom javnošću na našoj mrežnoj stranici čim bude dostupan.